MIEJSKI OŚRODEK SPORTU
I REKREACJI W KIELCACH
    KALENDARZ IMPREZ
    Aktualności
    22 kwietnia 2015, 13:08

    W Klubie Olimpijczyka odbyło się niezwykłe „Spotkanie po latach” z udziałem piłkarzy ręcznych

    Wyjątkowe spotkanie „Po latach” odbyło się 17 kwietnia w Klubie Olimpijczyka w Kielcach. Jego inicjatorem był Wojciech Dębski, dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Plan jest taki, żeby takie spotkania odbywały się regularnie z udziałem przedstawicieli różnych dyscyplin sportu.

    Spotkanie odbyło się z okazji przypadających w tym roku 60-lecia piłki ręcznej w naszym regionie oraz 50-lecia sekcji piłki ręcznej Iskry Kielce. Wzięło w nim udział około 50 osób, niezwykle zasłużonych dla kieleckiego szczypiorniaka.

    - Widać, jak duża jest potrzeba spotkania się i powspominania tego, co było w latach minionych, utrwalenia historii. Przekrój tego środowiska pokazuje, że z tego sportu wyszło wielu dobrze wykształconych i umocowanych w funkcjonowaniu naszego miasta ludzi. Piłka ręczna rozwija nie tylko sportowo, ale również intelektualnie - mówił Wojciech Dębski.

    Miał on myśli między innymi niezwykle cenionego, nie tylko w naszym regionie, profesora Adama Massalskiego, związanego z kieleckim szczypiorniakiem od 1958 roku.  - Takie spotkania są bardzo potrzebne. Bez tych korzeni, bez tego, co stworzyli ci ludzie, nie byłoby dzisiejszych sukcesów Vive, z których jesteśmy dumni. Tamte wyniki dały podstawę do obecnych osiągnięć piłki ręcznej w Kielcach - mówił profesor Adam Massalski.

    - Stefan Czekała, Jan Putała i inne obecne tu osoby mają bardzo ciekawe wspomnienia, które nie zostały udokumentowane w żadnych materiałach źródłowych. Warto to utrwalić. Powstający nowy kierunek - wychowanie fizyczne - na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego być może spowoduje to, że za rok ktoś podejmie się napisania pracy doktorskiej na temat dziejów piłki ręcznej w Kielcach - powiedział profesor Adam Massalski.  

    Po raz pierwszy w jednym miejscu udało się zgromadzić osoby, które z powodzeniem grały w Budowlanych, Tęczy i Iskrze Kielce. Niektórzy grali jeszcze w handball 11-osobowy, 60 lat temu! Wspominano miejsca pierwszych meczów szczypiorniaka siedmioosobowego, boiska ziemne, żużlowe i asfaltowe, korty dawnych Błękitnych, boiska szkolne liceów imienia Śniadeckiego i Norwida, czy popularnego „Chemika”, potem wychowującej całe pokolenia piłkarzy ręcznych SP numer 6.  - Zorganizowanie tego spotkania to był świetny pomysł. Jesteśmy za to wdzięczni Wojtkowi Dębskiemu. Ja do 1997 roku byłem kierownikiem drużyny Iskry. W tym czasie zdobyliśmy pierwszych kilka medali mistrzostw Polski - wspominał Zbigniew Wdowicz.

    - Bardzo dobrze, że takie spotkanie zostało zorganizowane. Chyba po raz pierwszy jest okazja spotkać się w takim gronie, powspominać początki, pierwsze sukcesy w tej wiodącej u nas dyscyplinie - powiedział Antoni Pawłowski, ceniony dziennikarz sportowy, który przygotował prelekcję o pierwszych latach szczypiorniaka na Kielecczyźnie, przypomniał pierwsze turnieje szkolne, potem okręgowe, gdy grano jeszcze w składach 11-osobowych na boiskach do piłki nożnej. Sam również grywał w piłkę ręczną.

    Wspominano także tych, których nie ma już wśród handballowej braci. - Gdyby tu był trener Edward Strząbała, byłoby ciężko dopchać się do mikrofonu - śmiał się były zawodnik Iskry, Wojciech Zielonko.

    Wielu uczestników spotkania, jak Bogusław Stańczak czy Jerzy Żyła, przyniosło unikalne, nigdzie nie publikowane zdjęcia sprzed kilkudziesięciu lat. – Ale miałem czarne włosy! – A ja w ogóle miałem włosy! – komentowano.

    Ponieważ pamięć ludzka bywa zawodna, niektóre fakty i daty wywoływały gorące dyskusje. – Panowie, bo za chwilę będą nam potrzebni sędziowie – żartował Wojciech Dębski.

    W spotkaniu uczestniczyły następujące osoby: Wojciech Dębski, Janusz Dziurzyński, Marian Barczewski, Zygmunt Dobrowolski, Jan Putała, Marek Kędzior, Zbigniew Świt, Andrzej Bąk, Adam Massalski, Marek Smolarczyk, Kazimierz Wielgus, Tomasz Kozłowski, Stanisław Nowak, Zdzisław Klimczak, Grzegorz Kędzior, Maciej Kasprzycki, Wiesław Jędrzejczyk, Zbigniew Orliński, Marek Kaszyński, Jerzy Sieczkowski, Wojciech Wasik, Zdzisław Wieczorek, Jerzy Żyła, Marek Adamczak, Andrzej Tłuczyński, Andrzej Sobczyk, Zbigniew Wdowicz, Bogusław Stańczak, Antoni Pawłowski, Wacław Rogowski, Lech Łukawski, Jacek Wołowiec, Krzysztof  Latos, Roman Wołowiec, Wojciech Zielonko, Marek Przybylski, Grzegorz Budziosz, Zbigniew Tłuczyński, Jan Piotrowicz, Marek Michałkiewicz, Andrzej Cuper, Stefan Czekała, Andrzej Jopkiewicz, Wacław Mozer, Andrzej Krawczyński. 

    Powrót