KALENDARZ IMPREZ
  Aktualności
  14 września 2020, 10:21

  Po raz ósmy odbyła się Pielgrzymka Rowerowa na Święty Krzyż

  W sobotę odbyła się 8. Pielgrzymka Rowerowa z Kielc na Święty Krzyż. Uczestniczyło w niej około 60 osób, a na czele peletonu tradycyjnie jechał ksiądz biskup Marian Florczyk z diecezji kieleckiej.

  Przed wyruszeniem w trasę biskup Marian Florczyk poświęcił uczestników pielgrzymki i ich rowery. - W tym roku nie trenowałem, nie było czasu. Ci, którzy będą jechać za mną, będą mieć problem, ponieważ z pewnością będą chcieli jechać szybko, a ja nie dam rady. Jednak liczę na to, że będzie dobrze i w razie potrzeby jeden drugiemu będzie pomagał - mówił biskup Marian Florczyk przed rozpoczęciem pielgrzymki. Na miejsce dotarł w dobrej formie, podobnie jak pozostali uczestnicy pielgrzymki, wśród nich Elżbieta Śreniawska, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji w Kielcach. Oczywiście, była też pani Ewa z Gnojna, która zawsze uczestniczy w pielgrzymkach rowerowych organizowanych przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Kielcach i Kurię Diecezjalną. I jak zapewnia, dopóki zdrowie pozwoli, zawsze będzie meldować się na starcie. 

  Trasa liczyła około 40 kilometrów, prowadziła z Kielc przez Cedzynę, Leszczyny, Bęczków, Krajno, Parąbki, Bieliny i Hutę Szklaną. Po drodze uczestnicy pielgrzymki mieli postoje w kościołach w Bęczkowie i Krajnie na modlitwie, a parafianie tradycyjnie przygotowali dla nich poczęstunek.

   

  Zwieńczeniem pielgrzymki była msza święta w Sanktuarium na Świętym Krzyżu. Przewodniczył jej biskup Marian Florczyk, razem z nim odprawił ją ksiądz Krzysztof Banasik, duszpasterz kieleckich sportowców. Eucharystia była sprawowana w Kaplicy Oleśnickich przy relikwiach Drzewa Krzyża Świętego. Część osób ze Świętego Krzyża wróciła do Kielc autokarem, dzięki życzliwości MPK. 

   

  Organizatorami pielgrzymki rowerowej byli Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz Kuria Diecezjalna, a współorganizatorem MPK Kielce. Nad bezpieczeństwem pielgrzymów na trasie czuwała świętokrzyska policja. 

   

  Powrót