MIEJSKI OŚRODEK SPORTU
I REKREACJI W KIELCACH
    KALENDARZ IMPREZ
    Aktualności
    17 września 2018, 12:44

    Ważny był aspekt duchowy i patriotyczny – odbył się VII Rodzinny Rajd Pieszy

    W sobotę, 15 września, odbył się VII Rodzinny Rajd Pieszy „Kielce znane i nieznane” z udziałem księdza biskupa Mariana Florczyka. Uczestniczyło w nim ponad 80 osób. W tej edycji wyeksponowano akcenty patriotyczne ze względu na 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

     

    Chodzi o to, żebyśmy poznawali historię Kielc i żebyśmy się modlili za nas i za wszystkich, którzy teraz żyją w tym mieście. Serdecznie wszystkich witam, cieszę się, że będą z nami policjanci, że będą zabezpieczać naszą wspólnotę i będą czuwać nad naszym bezpieczeństwem na trasie. Cieszę się, że są dzieci, dobrze, że będą poznawać historię naszego miasta - powiedział ksiądz biskup Marian Florczyk, rozpoczynając rajd.

    Najpierw była wspólna modlitwa, po niej uczestnicy zaczęli wędrówkę po Kielcach.  Trasa prowadziła z placu świętego Jana Pawła II między innymi przez Park Miejski, Kościół Garnizonowy na ulicy Chęcińskiej, Skwer Harcerski, Skwer Katyński, Kadzielnię, kościół Chrystusa Króla na Baranówku, a zakończenie połączone z piknikiem rodzinnym i poczęstunkiem odbyło się na placu przy stadionie piłkarskim na ulicy Kusocińskiego.

    -Odwiedziliśmy ważne miejsca w historii miasta, które są też nierozerwalnie związane z historią naszej ojczyzny. Przypominają nam o tym, że za wolność zapłaciliśmy wysoką cenę. Wpisuje się to też w 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Ważny był też wymiar duchowy. Modlitwa za miasto, nasze rodziny, za chorych i za zmarłych. Była atmosfera życzliwości, widać, że ludzie przyszli z potrzeby serca. Osoba księdza biskupa też integruje tych ludzi. Jest grupa osób, która potrzebuje łączenia różnych aspektów - religijnych, patriotycznych, ale i krajoznawczych – powiedział ksiądz Krzysztof Banasik, który był jednym z organizatorów rajdu z ramienia kieleckiej kurii.

    Organizatorami rajdu byli Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, Referat Kultury Fizycznej i Sportu Kurii Diecezjalnej w Kielcach oraz Stowarzyszenie Ziemia Świętokrzyska – reprezentowali je  przewodnicy Ryszard Garus i Jacek Skrzypczak, którzy ciekawie przybliżali historię odwiedzanych miejsc. W organizacji pomogli także pracownicy Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach oraz Świętokrzyskiego Centrum Onkologii.

    Dziękujemy wszystkim za udział w VII Rodzinnym rajdzie Pieszym i zapraszamy na kolejne imprezy organizowane przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Kielcach.

     

    Pamiątkowe zdjęcie uczestników i organizatorów VII Rodzinnego Rajdu Pieszego „Kielce znane i nieznane” na placu świętego Jana Pawła II.

    Przed rozpoczęciem wędrówki po Kielcach była wspólna modlitwa i błogosławieństwo księdza biskupa Mariana Florczyka (z prawej). Z lewej ksiądz Krzysztof Banasik.

    Trasa prowadziła między innymi przez Park Miejski, skąd uczestnicy rajdu udali się do Kościoła Garnizonowego.

     

    O ważnych miejscach w historii Kielc ciekawie opowiadali przewodnicy - Ryszard Garus i Jacek Skrzypczak ze Stowarzyszenia Ziemia Świętokrzyska.

     

    Przy stadionie na ulicy Kusocińskiego był festyn rodzinny połączony z ogniskiem i poczęstunkiem.

     

    Na mecie rajdu policja przeprowadzała wśród najmłodszych uczestników konkursy z zakresu bezpieczeństwa na drodze.

     

    Można też było zmierzyć ciśnienie i dowiedzieć się ciekawych rzeczy o profilaktyce – mówiły o tym panie ze Świętokrzyskiego Centrum Onkologii.  

     

     


     

    Powrót