21 listopada 2016, 11:16

Wysoki poziom, rekordowa frekwencja. To były najlepsze zawody w historii

W Międzynarodowych Zawodach Pływackich o Puchar Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Kielcach wystartowało 204 zawodników z 28 klubów - 27 z Polski i ukraińskiego Aqualeader Kijów.

Zawody odbyły się w dniach 19-20 listopada na pływalni Orka przy ulicy Kujawskiej. Uroczystego otwarcia dokonał Wojciech Dębski, dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Do rywalizacji przystąpili zawodnicy w wieku 12, 13, 14 i 15 lat z czołowych polskich klubów i z Ukrainy.

-Jeszcze nigdy nie było takiej frekwencji, zarówno pod względem jakościowym, jak i ilościowym. Cieszymy się, że te zawody mają już uznaną markę i chętnie przyjeżdżają do nas pływacy liczący się w naszym kraju - powiedział Piotr Karpiński, jeden z organizatorów, który jest też trenerem w klubie Orka MOSiR Kielce.

Kibice, którzy przyszli na pływalnię Orka, nie mogli narzekać na brak emocji. Większość wyścigów była niezwykle emocjonująca. Na trybunach wyróżniali się przedstawiciele klubu z Kijowa, którzy wywiesili ukraińskie flagi i żywiołowym dopingiem wspierali swoich zawodników.

-Cieszymy się, że mogliśmy wziąć udział w tych zawodach. W sumie wystartowało od nas 17 zawodników. Pokazali się z dobrej strony. Bardzo podobała nam się organizacja, była miła atmosfera, wszystko przebiegło bardzo sprawnie. Z Kielc wyjeżdżamy z pozytywnymi wrażeniami - powiedział Dmytro Bielski. Był opiekunem ekipy z Ukrainy i jej przewodnikiem po Kielcach.

Z grona kieleckich zawodniczek bardzo dobrze wypadła Aleksandra Buda z Salosu Cortile. Zajęła drugie miejsce w kategorii juniorek 15-letnich w klasyfikacji na najlepszych pływaków tych zawodów. Zgromadziła 1939 punktów, przegrała tylko z Anną Ziółkowską ze Skarpy Lublin - 1916 punktów. -Bardzo cieszę się z drugiego miejsca w tej klasyfikacji. Miałam kilka startów na tych zawodach. Poprawiałam „życiówki”. Najlepiej wypadłam na 50 metrów motylkiem. Wygrałam tę konkurencję - powiedziała Ola Buda.

Inny reprezentant Salosu Cortile - Adam Borowski - był drugi w klasyfikacji na najlepszego zawodnika w kategorii juniorów 15-letnich. Wywalczył 1926 punktów, zwyciężył Kacper Karnik z Wodnika Radom - 2260 punktów.

-To były ciekawe, emocjonujące zawody. Zająłem trzecie miejsce na 50 metrów stylem dowolnym juniorów 15-letnich z czasem 25,99. Rekordu życiowego nie poprawiłem, ale jestem zadowolony, bo stawka rywali była mocna - powiedział Łukasz Kutz z Delfina Połaniec.

Z zawodników gospodarzy - Orki MOSiR Kielce - bardzo dobrze spisał się Jan Król. Ustanowił rekord życiowy na 50 metrów stylem dowolnym. Uzyskał czas 26,34 i zajął z nim drugie miejsce wśród juniorów 14-letnich. Ponadto zwyciężył w wyścigu na 50 metrów stylem motylkowym z rezultatem 27,98.

Puchar za zwycięstwo w rywalizacji drużynowej trafił do Wodnika Radom - uzyskał 268 punktów (173 mężczyźni, 95 kobiety). Drugie miejsce zajęła Skarpa Lublin - 212 punktów (90 mężczyźni, 122 kobiety), a trzecie SP 149 Łódź - 177 punktów (85 mężczyźni, 92 kobiety).

-To nie była nasza docelowa impreza. Jesteśmy w trakcie okresu przygotowawczego do mistrzostw województwa. Muszę jednak przyznać, że zawodnicy pozytywnie mnie zaskoczyli, uzyskali wartościowe wyniki. Wielu poprawiło rekordy życiowe. To dobry prognostyk przed mistrzostwami województwa i mistrzostwami Polski, które będą w marcu. Pierwszy raz jesteśmy u was na zawodach i myślę, że nie ostatni. Bardzo nam się podoba, fajna impreza, wiele ciekawych konkurencji, w których można sprawdzić poziom swoich pływaków. Wrażenia jak najbardziej pozytywne - stwierdził Krzysztof Sagan, trener Skarpy Lublin.

Łukasz Kutz z Delfina Połaniec zajął trzecie miejsce w wyścigu na 50 metrów stylem dowolnym juniorów 15-letnich.

Jan Król z Orki MOSiR Kielce triumfował na 50 metrów stylem motylkowym 14-latków. Drugie miejsce zajął Dawid Majsak z Centrum Staszów, a trzecie Piotr Niestuj z Salosu Cortile Kielc.

Bardzo dobrze wypadła Aleksandra Buda z Salosu Cortile Kielce. Zajęła drugie miejsce w kategorii juniorek 15-letnich w klasyfikacji na najlepszych pływaków tych zawodów.

-Frekwencja była rekordowa, padły bardzo dobre wyniki. Te zawody mają już swoją rangę - z satysfakcją mówił trener Piotr Karpiński, jeden z organizatorów.

Na zawodach na pływalni Orka nie zabrakło ekipy z Ukrainy. Była 30-osobowa grupa pływaków oraz trenerów i działaczy z Kijowa.

Najlepsze kluby zawodów - na najwyższym stopniu podium Wodnik Radom, drugie miejsce zajęła Skarpa Lublin, a trzecie SP 149 Łódź.