KALENDARZ IMPREZ
  Aktualności
  18 maja 2020, 15:12

  Odwiedziliśmy miejsca związane z Rodzinną Majówką Rowerową i Janem Pawłem II

  Kielce – Dyminy – Kaczyn to miejsca związane ze świętym Janem Pawłem II i z Rodzinną Majówką Rowerową, która w tym roku nie odbędzie się z powodu epidemii koronawirusa.

  XV Rodzinna Majówka Rowerowa była zaplanowana na 23 maja, ale musieliśmy ją odwołać z powodu epidemii koronawirusa. Odwiedziliśmy jednak miejsca, przez które przejeżdżał barwny peleton na czele z księdzem biskupem Marianem Florczykiem i które są związane ze świętym Janem Pawłem II.


  Rodzinna Majówka Rowerowa zaczynała się na placu Jana Pawła II przy Bazylice Katedralnej w Kielcach, gdzie 3 czerwca 1991 roku przebywał nasz Ojciec Święty w czasie czwartej pielgrzymki do Polski. Przy pomniku papieża przed startem zawsze gromadzili się uczestnicy tego wydarzenia.

  -Od 2004 roku miałem przyjemność współtworzyć Rodzinną Majówkę Rowerową jako diecezjalny duszpasterz sportowców – wspomina ksiądz Krzysztof Banasik, zastępca dyrektora Caritas Diecezji Kieleckiej. - Przez kolejne lata właśnie z tego miejsca na placu Jana Pawła II wyruszał barwny peleton. Najpierw do Kaczyna, do ośrodka Caritas, bo tam przez kilka lat kończyła się nasza Majówka Rowerowa. Kaczyn to miejsce szczególne, związane z Janem Pawłem II. Tam kościół ma drugie wezwanie naszego papieża, jest tam wiele pamiątek po naszym Ojcu Świętym. A ponieważ Rodzinna Majówka Rowerowa się rozrosła i nasz ośrodek nie mógł pomieścić wszystkich uczestników, przenieśliśmy ją do Borkowa, na piękny, rozległy teren przy zalewie w Borkowie.

  Ksiądz Krzysztof Banasik wspomniał o Kaczynie, gdzie jest kilka bardzo ważnych pamiątek związanych z Janem Pawłem II, przekazanych przez siostrę Germanę Wysocką. Między innymi biała papieska sutanna, używana przez Jana Pawła II. To właśnie w tej świątyni w czasie Rodzinnej Majówki Rowerowej w kościele była zawsze modlitwa za mamy, i te żyjące i te, które już odeszły.

  Wcześniej uczestnicy Rodzinnej Majówki Rowerowej zatrzymywali się w kościele Matki Bożej Fatimskiej w Dyminach. Tam o zasadach bezpieczeństwa w ruchu drogowym mówili przedstawiciele policji. Był też czas na modlitwę i obejrzenie pamiątek związanych ze świętym Janem Pawłem II. - Są to wyjątkowe pamiątki, relikwie, między innymi biała papieska sutanna, używana przez Jana Pawła II w ostatnich trzech latach życia i stuła z wyhaftowanymi krzyżykami, a ponadto: biała piuska, bielizna kielichowa z prywatnej kaplicy w Watykanie – wyjaśnia ksiądz biskup Marian Florczyk.

  Biskup Florczyk w niedzielę, 17 maja, w kościele w Dyminach odprawił mszę świętą dziękczynną z okazji setnej rocznicy urodzin Jana Pawła II, przypadających 18 maja. Rowerem przyjechała na tę uroczystość pani Ewa z Gnojna, stała uczestniczka imprez organizowanych przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Kielcach. -Byłam na wszystkich dotychczasowych Majówkach Rowerowych. Teraz jej nie będzie, bardzo żałuję. I dlatego przyjechałam do Dymin, żeby chociaż trochę poczuć atmosferę tego wydarzenia – powiedziała pani Ewa.

  Organizatorami Majówki od lat są Kuria Diecezjalna w Kielcach, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, Caritas Diecezji Kieleckiej oraz kielecka i świętokrzyska policja.

  Powrót