KALENDARZ IMPREZ
  Aktualności
  14 maja 2020, 14:41

  W tym miejscu zaczęła się pielgrzymka Jana Pawła II. Papieża wspominają biskup Florczyk i prezydent Wenta

  W poniedziałek, 18 maja, przypada setna rocznica urodzin Karola Wojtyły. Na stadionie lekkoatletycznym jest pomnik, który upamiętnia lądowanie Jana Pawła II, rozpoczynające pielgrzymkę po Polsce 3 czerwca 1991 roku.

   

  Pomnik znajduje się przy wjeździe na stadion lekkoatletyczny przy ulicy Bocznej. Na kamieniu umieszczono płaskorzeźbę wykonaną z brązu - na niej postać Jana Pawła II, w tle są zabudowania klasztoru na Świętym Krzyżu.


  - Tu na stadionie lekkoatletycznym Jan Paweł II wylądował 3 czerwca 1991 roku, to wydarzenie upamiętnia ten pomnik. Później były uroczystości w kieleckiej katedrze i msza święta w Masłowie – mówi prezydent Kielc Bogdan Wenta. - Ja wtedy byłem w innym miejscu, ale mogę powiedzieć to, czym dla mnie – sportowca, który jako młody chłopak wyjechał za granicę, był Jan Paweł II. Zawsze na spotkaniach z młodzieżą powtarzam, że wtedy – przepraszam za to słowo, bo nie jest do końca adekwatne - były trzy marki i jedną z nich był papież Jan Paweł II. Kiedy w Hiszpanii, czy w Niemczech mówiło się, że jest się z Polski, to pierwsze skojarzenia były – Ojciec Święty Jan Paweł II. Nasz papież otwierał wiele drzwi. Drugą marką była Solidarność, trzecią Lech Wałęsa. Te dwie ostatnie w jakiś sposób się zmieniały, ale niezmiennie na pierwszym miejscu zostaje papież Jan Paweł II. Pamiętam Jego wizytę w Gdańsku, mówiło się, że na mszy było około pół miliona ludzi. To był symbol, iskra, która rozpaliła nadzieję wolności i zmian. Nigdy Go osobiście nie poznałem, ale będąc na mszy widziałem Go z daleka i na swój sposób każdy przeżywał to wydarzenie – wspominał prezydent Bogdan Wenta.


  - W 1991 roku tutaj rozpoczęła się pielgrzymka Jana Pawła II. Jestem bardzo wdzięczny miastu, Miejskiemu Ośrodkowi Sportu i Rekreacji, bo dzięki ich staraniom jest ta płyta z upamiętnieniem tego wydarzenia. Był u nas Ktoś niezwykły, to był wielki światowy autorytet, za którym bardzo tęsknię, ale myślę, że kolejny taki autorytet szybko się nie pojawi – mówił ksiądz biskup Marian Florczyk.

  Ksiądz biskup odniósł się też do Rodzinnej Majówki Rowerowej, która w tym roku była zaplanowana na 23 maja, ale nie odbędzie się z powodu epidemii koronawirusa.

  - Wiem, że papieżowi zależało też na żywych pomnikach. Dlatego w 2004 roku pierwszy raz wyruszyliśmy z Kielc na rowerach w ramach Rodzinnej Majówki. Zaczęło się od 80 osób, a później liczba uczestników dochodziła nawet do tysiąca. W tym roku z wiadomych względów nie będzie Majówki Rowerowej. Żałujemy, ale zachęcamy do tego, żeby pamiętać o świętym Janie Pawle II, Jego życiu i wspaniałym pontyfikacie. Można indywidualnie, czy z rodziną odwiedzić te miejsca, które są związane z Janem Pawłem II, choćby kościoły w Dyminach czy Kaczynie. Pamiętajmy o naszym kochanym Ojcu Świętym – powiedział ksiądz biskup Marian Florczyk z Kielc.   

  Powrót